Малий бізнес не повинен постраждати

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

Олександр Громико, акціонер компанії “КТД груп”, президент Української асоціації виробників

Україна, напевно, єдина країна в світі, де в центрі міста можна спокійно торгувати контрабандним товаром, не маючи на нього будь-яких документів і не видаючи покупцеві фіскальний чек.

Причому ювелірні вироби, електроніка, ліки продаються в мережах, називати які “малим бізнесом” навряд чи можливо. Але такі підприємці старанно використовують спрощену систему оподаткування і не користуються касовими апаратами.

Зараз група народних депутатів спільно з представниками “білого” бізнесу і громадських організацій розробили пакет законопроектів, що пропонують комплексно вирішити проблему по всьому ланцюгу руху товару.

По-перше, не можна серйозно говорити про боротьбу з тіньовою реалізацією, поки не закриті “зяючі дірки” на митниці, що дозволяють громадянам України необмежено провозити товари нібито для особистого користування.

Ключове слово – необмежено. Щоб вирішити цю проблему, в парламент подано два законопроекти – # 6755 і # 6756. Перший обмежує кількість товару, яке можна провезти без мита через митницю, другий спрямований на врегулювання проблеми безмитної пересилання товарів з-за кордону.

Обмеження не торкнуться звичайних громадян, які періодично замовляють товари за кордоном або привозять їх із зарубіжних поїздок.

Обмежена кількість таких операцій: не можна буде щодня провозити продукцію на EUR500 через кордон “для власних потреб” або отримувати сотні посилок для реалізації в українських інтернет-магазинах.

По-друге, в пакеті є проект # 6754, спрямований на “обілення” діяльності самих інтернет-магазинів – тепер їм доведеться розміщувати на сайті всю інформацію про продавця та своє місцезнаходження.

Але потрібно розуміти, що контрабанда – це величезний бізнес. Вирішити проблему можна тільки одним способом – зробити її продаж економічно невигідною. Іншими словами, потрібно знищити саму можливість легко продати контрабанду.

По-третє, для досягнення цієї мети група народних депутатів і розробила проект # 7142, який я вважаю найважливішим в пакеті. Навколо нього багато суперечок, і ми вже бачимо шалений опір опонентів.

Але хочу особливо підкреслити, що це дуже ліберальний законопроект, який допоможе відокремити малий бізнес від великого.

Про що йде мова? Документ пропонує зобов’язати продавців трьох товарних груп, про які я сказав, фіскалізований всі операції, мати первинні документи на товар і працювати тільки з постачальниками – платниками ПДВ.

Ці вимоги поширюються і на всі торгові точки великої площі – від 150 кв.м (в ТРЦ – від 100 кв.м). Зауважте, йдеться не про те, щоб зобов’язати зазначені категорії підприємців відмовлятися від спрощеної системи оподаткування.

Нехай опоненти назвуть хоча б один чесний магазин такій великій площі, що працює в ТРЦ без видачі фіскального чека? Тільки на оренду витрачати мільйони гривень на рік і при цьому говорити, що їх річний оборот нібито становить 1 млн грн.? І це і є чесний бізнес?

Саме проти таких “ділків” спрямований законопроект # 7142, і він дійсно взагалі не стосується чесного малого бізнесу.

І, нарешті, не можна не сказати про найголовніше учаснику будь-якій торговельній операції – покупця. На жаль, українські споживачі не мають звички вимагати фіскальні чеки. Це культура поведінки, яку потрібно виховувати.

У світовій практиці існують різні приклади стимулювання покупців вимагати фіскальний чек – від штрафів за його відсутність до проведення лотерей з призовими фондами за номерами чеків.

Депутати обрали найпривабливіший для споживачів варіант “Кешбек”, який вводиться в законодавче поле проектами # 6757 і # 6759.

Покупцеві буде досить перевірити номер чека на сайті Державної фіскальної служби, і якщо його не виявиться, нечесний продавець буде оштрафований в подвійному розмірі, а гроші за придбаний товар повернуті покупцеві.

Тобто покупцеві такий товар дістанеться безкоштовно. Думаю, що цей метод стимулювання зацікавить покупців і змусить задуматися багатьох нечесних підприємців.

Крім того, справжні реформатори депутати Микола Фролов, Руслан Демчак з співавторами вносять до Верховної Ради ще один законопроект, який забезпечить підприємцям можливість придбання касового апарату за рахунок держави, а саме зниження суми єдиного податку на 50% (але не більше трьох прожиткових мінімумів, або близько 5,2 тис.грн.).

Цей проект спрямований на підтримку чесного малого бізнесу, який реально відповідає критеріям спрощеної системи.

Також депутати готують законопроект про податкову амністію, яку необхідно обов’язково провести після реформи УКРІНФОРМ і зміцнення довіри бізнесу до влади, щоб залишити все тіньові схеми в минулому.

На завершення хочу підкреслити, що представлений пакет законопроектів – це, напевно, перша спроба на законодавчому рівні дійсно комплексно підійти до вирішення проблеми тіньової економіки.

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *