ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

до проекту Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо заходів з детінізації оподаткування ввезення товарів в окремих випадках”

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В Україні значна частка економічної діяльності, зокрема в галузі придбання та подальшого продажу товарів здійснюється в “тіні”, тобто поза межами офіційної економіки. Тоді як важко точно оцінити масштаби тіньової економіки, через що оцінки різняться, національні експерти визначають її в межах 38 % від офіційного ВВП. Міжнародні дослідження визначають частку тіньової економіки на рівні, вищому за 50 %. Незважаючи на точність оцінки можна зазначити із впевненістю, що тіньова економіка створює значні економічні проблеми для українських політиків. Оскільки значна частка економічної діяльності ухиляється від сплати податків держава отримує менше надходжень до бюджету. Це відповідно означає нижчий рівень надання суспільних благ та рівня соціального страхування для громадян. В результаті виникає порочне коло.

Значна частина діяльності в сфері тіньової економіки здійснюється із імпортними товарами, оскільки законодавство України дозволяє здійснювати безмитне (та без сплати ПДВ) ввезення товарів на територію України нібито для власних потреб, а в подальшому (з огляду на наявність законодавчого дозволу окремим суб’єктам господарської діяльності не підтверджувати документально факт придбання чи отримання товарів з метою їх подальшого продажу в галузі роздрібної торгівлі) здійснювати продаж таких товарів з комерційної метою через фізичних осіб – підприємців кінцевим споживачам. Тобто фактично ввезення товарів здійснюється не для особистих потреб, а з метою використання таких товарів в підприємницькій діяльності, проте без сплати належних податків та зборів при їх ввезенні на митну територію України.

При цьому діюче правове регулювання порядку оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон в міжнародних поштових та експрес-відправленнях, особисто громадянами через сухопутні пункти сполучення дозволяє здійснювати щоденне ввезення товарів на суму від 150 Євро до 500 Євро під виглядом товарів для особистих потреб фізичних осіб без сплати жодної копійки митних платежів, а особливо – податку на додану вартість.

Також поширеною схемою для ввезення товару в Україну без сплати податків є схема переміщення товарів через міжнародні поштові відправлення та експрес-вантажі. Щодня на одних і тих же фізичних осіб (іноді навіть без їх відома) приходять посилки з товарами заявленою вартістю до 150 €, які потім не стають предметами особистого користування, а, навпаки, без сплати жодних податків продаються різними способами (в тому числі й з використанням мережі Інтернет) через фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку.

Однак аналіз рівня реальних доходів населення України (середня заробітна плата коливається в межах 150 – 300 Євро на місяць в залежності від регіону) дозволяє зробити висновок, що можливість ввезення товарів для особистих потреб об’єктивно обмежується реальним рівнем середньомісячного доходу громадян України, у зв’язку з чим наданою діючим законодавством можливістю щоденного ввезення товарів без сплати ПДВ та мита користуються переважно не громадяни для особистих потреб, а “тіньові”, “сірі” імпортери з метою отримання збільшеного прибутку за рахунок несплати ПДВ та митних платежів, що спотворює економічну конкуренцію в Україні та призводить до масштабного недоотримання податків до бюджету.

При цьому надана законодавством можливість подальшого збуту таких товарів через окремих суб’єктів господарювання, звільнених від обов’язку документального підтвердження отримання товарів, дозволяє здійснювати подальший продаж товарів, ввезених без сплати ПДВ та мита громадянами нібито “для особистих потреб” вже в межах підприємницької діяльності та з отриманням значно вищого прибутку в порівнянні з тими суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють імпорт товарів на територію України зі сплатою мита та ПДВ.

Офіційна статистика щодо реальних обсягів імпорту та контрабанди є суттєво заниженою з огляду на можливість використання вищеописаних схем.

Масштаби контрабандних поставок особливо виділяються в прикордонних областях України. Тут діють цілі угруповання, що складаються з нечесних на руку чиновників та представників реальних власників бізнесу, які допомагають сіро-чорним митним брокерам у практичній реалізації таких схем.

Зрозуміло, що така ситуація ставить офіційних імпортерів в нерівні умови з сірими постачальниками, не кажучи вже про розвиток вітчизняних виробників.

Слід також звернути увагу на досвід деяких країн СНД та Європейського Союзу у вирішенні питань ліміту ввезення товарів громадянами без сплати ПДВ та інших митних платежів.

Щодо країн Європейського Союзу, в яких рівень доходів населення в рази та десятки разів перевищує рівень доходів громадян України діють наступні правила ввезення товарів з країн – не учасників ЄС:

В Литві відправлення до 30 кг на один раз не оподатковується, якщо воно отримується від приватної особи та фактурна вартість не перевищує 45 Євро за умови так званого “нечастого” отримання, у випадку перевищення вказаних лімітів сплачується ПДВ за ставкою 21 %, а якщо вартість відправлення перевищує 150 Євро, то додатково сплачується мито за ставкою 2,5 %; у випадку купівлі через мережу Інтернет – без митних платежів може бути ввезено товар на суму до 22 Євро, у випадку перевищення – ПДВ за ставкою 21 % та мито.

В Польщі діють правила як в Литві, тільки ПДВ сплачується за ставкою 23 %.

В Німеччині – діють такі ж правила як в Литві, однак вартість доставки включена у вартість 22 Євро, а ПДВ на перевищення ліміту складає 19 %.

В інших країнах ЄС діють подібні правила, без оподаткування ввозяться відправлення з країн, які не є членами ЄС вартістю від 10 до 22 Євро на одне відправлення. При перевищенні лімітів сплачується ПДВ, а при перевищенні вартості 150 Євро – додатково сплачується мито.

В Грузії ліміт на ввезення міжнародних відправлень без сплати митних платежів складає 150 Євро та 30 кг. на місяць на одного одержувача.

В Арменії встановлено ліміт на ввезення міжнародних відправлень без сплати митних платежів – одне відправлення протягом тижня вагою не більше 20 кг. та вартістю не більше 150 доларів США, включаючи вартість доставки.

В Азербайджані встановлено ліміт на ввезення міжнародних відправлень без сплати митних платежів – максимально 2 відправлення на місяць вагою до 20 кг. кожна сумарною вартістю не більше 1000 доларів США.

В Киргизькій Республіці встановлено ліміт на ввезення міжнародних відправлень без сплати митних платежів вагою не більше 30 кг. та сумарною вартістю не більше 700 Євро на місяць на одного одержувача.

В Республіці Казахстан встановлено ліміт на ввезення міжнародних відправлень без сплати митних платежів вагою не більше 31 кг. та сумарною вартістю не більше 1000 Євро на місяць на одного одержувача.

Тобто в більшості країн або встановлено значно нижчий ліміт ввезення товарів громадянами у міжнародних відправленнях без сплати митних платежів на день, або визначено більш тривалий період (тиждень або місяць), протягом якого здійснюється обрахунок вартості всіх відправлень з метою їх оподаткування чи звільнення від оподаткування митними платежами.

Таким чином, в жодній країни ЄС та СНД не передбачено можливості ввезення товарів громадянами на суму 4500 Євро (150 Євро * 30 календарних днів) протягом місяця без сплати ПДВ та мита, тоді як діючими Митним та Податковим кодексами України така можливість надана для громадян України, що створює умови для ввезення товарів середнього та високого цінового сегменту без сплати податків та дає підстави в подальшому здійснювати їх роздрібний продаж на території України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою зазначеного законопроекту є врегулювання питань оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів громадянами у зв’язку з запропонованими в цій частині змінами до Митного кодексу України (проект Закону України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо заходів з детінізації оподаткування ввезення товарів в окремих випадках”), внесеними до Верховної ради України з огляду на необхідність детінізації імпорту товарів.

Для вирішення вищевказаних проблем законопроектом пропонується внести ряд змін до Податкового кодексу України з метою узгодження з редакцією змін та доповнень, запропонованих проектом Закону України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо заходів з детінізації оподаткування ввезення товарів в окремих випадках”.

Запропонованими змінами передбачається:

– запровадження можливості пересилання громадянам товарів через міжнародні експрес-вантажі та міжнародні поштові відправлення без сплати податку на додану вартість на суму до 150 € протягом місяця, а не протягом дня, визначення бази оподаткування ПДВ у випадках перевищення зазначеної суми;

– обмеження на ввезення товарів у ручній поклажі та супроводжуваному багажі без сплати податку на додану вартість на суму не більше 500 Євро та вагою не більше 50 кг. перший раз протягом місяця, на суму до 300 Євро та вагою до 20 кг – другий раз протягом місяця;

– визначення бази оподаткування ПДВ у випадках перевищення зазначених показників та у випадках ввезення товарів третій та кожний наступний раз протягом календарного місяця.

3. Правові аспекти

Дана сфера відносин регулюється Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Підвищення прозорості імпорту товарів на територію України, створення умов для виведення значної кількості імпортних товарів з тіньового обігу сприятиме ліквідації поширених схем ухилення від оподаткування, що дозволить збільшити доходи як державного, так і місцевих бюджетів за рахунок сплати митних платежів при імпорті товарів. “Сірі” схеми ввезення товарів можуть стати економічно невигідними, у зв’язку з чим імпортери вимушені будуть детінізувати свою діяльність.

Прийняття та реалізація цього законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект потребує висновків Міністерства фінансів України та Міністерства юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

У законопроекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не потребує проведення консультацій із соціальними партнерами.

10. Прогноз результатів

Прийняття та реалізація запропонованого законопроекту сприятиме детінізації обігу імпортних товарів, сприятиме руйнуванню окремих схем ухилення від сплати податків при імпорті товарів та забезпечить нормальну економічну конкуренцію через рівні умови для всіх суб’єктів господарської діяльності.

Народні депутати України:

Р. Є. Демчак

Фролов М. О.

Немировський А. В.

Чекіта Г. Л.

Шинькович А. В.

Мельниченко В. В.

Мельничук І. І.

Мацола Р. М.

Спориш І. Д.

Сугоняко О. Л.

Лопушанський А. В.

Сольвар Р. М.

Гуляєв В. О.

Шаповалов Ю. А.

 

Джерело: search.ligazakon.ua

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *