Прибуткова і безпечна контрабанда

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

Якщо в Україні і є динамічний та перспективний бізнес в який можна інвестувати — то це перевезення та реалізація контрабанди!

Продавці нелегально ввезеної техніки перетворюються на всеукраїнські торгівельні мережі, власники цих мереж дають інтерв’ю для бізнес видань, у яких діляться своїм досвідом досягнення успіху, а чиновники, до повноважень яких входить боротьба з цим явищем — заробляють багатомільйонні статки, не припиняючи свого кар’єрного зростання.

Втрати бюджету від контрабанди сягають від 20 до 70 млрд. гривень за минулі роки, але я можу сьогодні абсолютно впевнено стверджувати, що ця цифра у цей час занижена як мінімум в два рази. Розрахунки фахівців здійснені за даними Євростату, не враховуючи імпорт товарів із Китаю, із Туреччини і низки інших краЇн, які не входять в ЄС. Тобто ми можемо стверджувати що мінімум 100, а то і 150 мільярдів на рік — не потрапляють в скарбницю, а потрапляють у чиїсь кишені — зазначила Тетяна Острикова, голова підкомітету Верховної ради з питань митної справи.

Але у такого “бізнесу” є і зворотня сторона медалі, яка не одразу ідентифікується суспільством. Адже для простої людини покупка товара без фіскального чеку важко асоціюється із поганими дорогами, відсталою медициною та низьким рівнем інвестицій в країну, хоча залежність тут є, і вона пряма. До того ж рівень сервісу, який можуть собі дозволити окремі продавці нелегального товару — вцілому співставний із таким самим але у “білих” продавців, а якщо додати більшу кількість товарних позицій, яку можуть дозволити собі нелегали що продають не сертифіковані товари — то на виході маємо достатньо лояльне відношення українського суспільства до ігнорування видачі фіскальних чеків при покупках у сірих торгівельних мережах, наприклад у “Цитрусі” чи АЛЛО“. Звичайна людина поки що навіть не намагається розбиратись в цих нюансах.

Питання контрабанди у черговий раз було піднято у публічній площині третього червня, коли товариш діючого президента Зеленського та в.о. голови СБУ Іван Баканов пообіцяв “подолати контрабанду та тіньову економіку”.

Відео брифінгу Івана Баканова.

На засіданні дискусійного клубу “Бізнес та влада” яке відбулось після цієї заяви, таку ініціативу зустріли дуже обережно.

“Я б пропонував розглядати контрабанду не як окреме негативне явище, а як політичний актив, за який бореться будь яка владна команда. Цей бізнес декриміналізовували та створювали навколо нього сумнівну судову практику багато різних поколінь політиків і рішення залучити СБУ для вирішення цієї проблеми може бути новою спробою узурпувати владу над чорним ринком” — повідомив Ярослав Бугаков,  журналіст.

Так вже сталося що економічними злочинами в нашій країні опікуються всі силові структури одразу.

Ми зібрали всі наші компанії, які так чи інакше стикаються з проблемою сірого, чорного імпорту, фальсифікату і контрабанди і запросили на цей круглий стіл майже всі контролюючі органи включаючи правоохоронців Одна з компаній поставила коробку з пляшками водки Абсолют і представник компанії, офіційного дистриб’ютора,  сказав: «Ми не відпускаємо свою продукцію в цій коробці, у нас є адреса інтернет магазину, який це продав, у нас є вся інформація — ви можете щось зробити із цим контрафактом»? Нацполіція каже ні, служба захисту прав споживачів може лише тоді, коли хтось отруїться. У нас майже всі правоохоронні органи так чи інакше займаються питаннями економічного злочину, але воно як дитя в сімох няньок — все одно ми з цим стикаємось — розповіла Світлана Михайловська,  заступник директора Європейської бізнес асоціації.

Бізнес і профільне експертне середовище вже не перший рік просять про створення окремої структури для розслідування економічних злочинів, в число яких входить контрабанда та супутні злочини, необхідно  забрати цю опцію в українських силовиків.

Не менше 70 відсотків особового складу СБУ України, “опікується” бізнесом — зазначив Роман Семенуха, економіст, народний депутат України.

Втім лейтмотивом президента Зеленського для залучення Служби безпеки до подолання контрабанди може бути і підвішений стан Митної та Податкової  служб України. Перша фактично ще не існує, а конкурс на посаду голови другої заблоковано судовим позовом депутата від БПП Антонищака, якого в пресі називають “лобістом контрабандистів у Верховній раді”. Таким чином на полі чиновників утворене штучне безвладдя, яке діючі в.о. голів регіональних митниць та окремі фіскали активно використовують для “кошмарингу” бізнесу, про що свідчать звернення бізнесменів до президента через соц мережі.

Для прикладу — звернення бізнесмена Станіслава Таршина до президента Зеленського.

Конкурс на обрання керівника митної служби сьогодні заблокований народним депутатом від БПП. Перше — необхідно завершити конкурс, тільки це дозволить створити нову митну службу, бо нема керівника — неможливо створити юридичну особу та розпочати реформу. Друге — прибрати з митниці всіх силовиків, які нічого там не роблять, окрім того, що кришують ці схеми. Третє — ми зменшимо нелегальне ввезення, якщо підприємці будуть розуміти що в середині країни складно реалізувати ввезений нелегально  товар — зазначила Тетяна Острікова. Голова підкомітету Верховної ради з питань митної справи.

Про те, що на митниці панує суцільна корупція — преса пише чи не з часів Майдану. Паливо, ювелірка, предмети гігієни, брендовий одяг, продовольчі товари, автомобільна гума, побутова техніка — всі ці і багато інших товарних позицій завозяться у країну без сплати податків.

Більш того, майже всі учасники гучних корупційних скандалів минулого не тільки не залишили ряди держслужбовців, а навпаки — пішли на підвищення. Одна з найгучніших справ про заниження митних платежів, фігурантом якої став так званий “король контрабанди” — одеській бізнесмен Вадим Альперін та сьогодні заступник начальника київської митниці Сергій Тупальский, обіцяла бути чи не найбільшим викриттям корупціонерів після майданного періоду, а по факту, після цих всіх подій — бізнесмен Альперін вийшов із СІЗО під заставу у 21 мільйон гривень, а сам Сергій Тупальський повернувся до виконання службових обов язків на більш високих посадах. Більше того, сьогодні він активно коментує хід справи про заниження митних платежів на суму в 450 млн гривень зі своєї сторінки у фейсбук і схоже знаходиться на крок від того щоб отримати статус невинуватої особи.

А окрім Тупальского є фігурант багатьох корупційних скандалів Євген Шелігацький, фігурант десятків корупційних скандалів і зараз начальник управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії на Волинській митниці і людина, яку пов’язують із Володимиром Гройсманом.

Керівник Львівської митниці Левко Прокіпчук, якого в пресі охрестили “Людиною Пупса”, місцевого кримінального авторитета, якому приписували також спонсорство партії “Свобода”.

Начальник скандальної Чернівецької митниці Микола Салагор, якого преса прямо відносить до “хазяїна Чернівецької області” нарфронтівця Максима Бурбака.

Чиновницькі вертикалі, які створені на митниці, дуже часто уходять корінням далеко у часи Януковича, а незрозумілий статус всієї служби зобов’язує розставляти на керівні пости чиновників у статусі “виконуючий обов’язки”, яким в разі потрапляння в корупційний скандал не буде нічого, окрім звільнення. Опосередковано про це може свідчити призначення виконуючим обов’язки начальника найскандальнішої Одеської митниці Володимира Передерія рівно на місяць. Погодьтеся, як для роботи за спеціальністю — дуже не прості умови, а як для швидкого заробітку — просто ідеальна ситуація.

Але системно реформою ДФС та Митниці нова влада зможе зайнятися лише після обрання нового парламенту, до цих пір в чиновницьких рядах буде панувати безвладдя, яке вже виливається в террор проти бізнесменів.

Найпершою річчю яку потрібно зробити — це побудова сильної митної адміністрації. Це саме той орган який покликаний контролювати товари на вхід в Украіну, на вихід з України, перевіряти чи правильно задекларований товар, перевіряти чи правильно вказана його вартість. Так от у нас сьогодні в Україні немає органу, який би це робив. — зауважила Тетяна Острікова.

Мова йде про виведення Митниці з під крила Державної фіскальної служби. Колись це об’єднання організував біглий младоолігарх та колишній Міністр доходів і зборів часів  Януковича — Олександр Клименко. Мотивація влади тих часів була дуже простою — вони об’єднували служби для централізації корупційних потоків. За останні роки ця структура майже не зазнала змін, тож сьогодні бізнес і певні народні обранці налаштовані розділити Митницю і Податкову, тим більше що за умов фіскалізації продажів і відсутності широких можливостей у підприємців на реалізацію сірого товару — функціонал Митниці сам по собі звузиться до позицій, позначених Тетяною Остріковою, а надбагаті і впливові кримінальні чиновницькі клани —  будуть відрізані від грошових потоків.

Світлана Міхайловська зазначила, що на цей час Кабмін намагається змінити ситуацію із тим, що касові апарати — це дорого та незручно. На цей час на завершальній стадії пілотний проект, який дозволить використовувати планшети та смартфони у якості РРО.

Найголовнішим інструментом збуту сірого товару стали інтернет магазини, тому що їх складно перевірити та вони можуть собі дозволити не видавати фіскальні чеки, суттєво занижуючи обсяги продажів. Останні розслідування виявили низку таких мереж —  .Бізнес навчився бути хитрим і сьогодні окремі компанії, серед яких неодноразово були помічені “ЦИТРУС”“STYLUS.UA” та “АЛЛО” користуються високим рівнем корупції у перевіряючих органах та реалізують товари без фіскальних чеків. — повідомив Євген Плінський.,  журналіст-розслідувач. Розетка у свою чергу вже почала видавати фіскальні чеки, коли реалізує товари від свого ТОВ, в той же час на маркетплейсі Розетка інші торговці чеки видають не завжди — зазначив Євген.. .

Прямо під час ефіру “Бізнес та влада” було продемонстровано фрагмент відео із продажу телефона торгівельною мережею “АЛЛО”, без фіскального чека, у порушення законодавства а. (https://www.youtube.com/watch?v=4ePkbsqIDcg — таймкод 45:00).

Наступного дня Євген Плінський на своїй сторінці у фейбук опублікував докази того, що ФОП, через який його колега купував телефон зареєстровано на співробітницю торгівельної мережі “АЛЛО” додавши відповідні докази. За фактом опублікованих матеріалів вже надіслано інформаційний запит до виконуючого обов’язки голови ДФС Власова і редакція АТР з нетерпінням чекає відповіді.

Також треба зазначити що прецедентів із покаранням за реалізацію контрабанди в нас майже не було, а ті спроби, що документувались — не закінчились судовими рішеннями.  Приблизно та ж сама ситуація із покаранням за перевезення контрабанди.

Сьогодні треба визнати факт що товарна контрабанда не є злочином, сьогодні це адміністративне правопорушення, тому жодне СБУ на митниці бути не може, воно сьогодні не подолає контрабанду —  воно очолює ці схеми — зазначила Тетяна Острікова.

Контрабанда була декриміналізована ще за часів Калетника і треба відзначити що в Європі та інших розвинених країнах — це теж не кримінальний злочин. Втім за кордоном контрабандистам світять чималі штрафні санкції, але у випадку України закон демонструє ексклюзивну гуманність.

Я проаналізував судові рішення, які стосуються 201 статті, так от — суддями за 19 рік не винесено жодного рішення, жодного вироку обвинувального з реальним відбуттям покарання. Це саме стосується і 305 статті, там взагалі немає що доводити, там є людина, є переміщення наркотиків — але вони виявляються не винні — повідомив Андрій Саварець, фахівець аналітичного центру САSE Україна.

А щодо збільшення штрафів за незаконне перевезення товарів — то тут теж є надиво гуманна для порушників статистика.

Кожного року митниця складає адміністративних протоколів пов’язаних з переміщенням товарів приблизно на 2 млрд гривень, до суду надходить половина з цього, конфіскується на 400 мільйонів, стягується до державного бюджету — на 40 млн — зазначив Андрій Саварець. Фахівець САSE Україна.

І саме кумедне це те, що вже завезенні контрабандні та не сертифіковані товари стають головним болем легальних бізнесменів-представників відомих брендів, які для того щоб не втрачати обличчя перед клієнтами — вимушені обслуговувати не тільки легально ввезену електроніку, а і її нелегальні зразки.

Ми мали випадки, коли компанії європейської бізнес асоціації Соні, Самсунг, Панасонік та інші, задля нівелювання репутаційних ризиків —  обслуговують продукцію, не передбачену для реалізації на території України — Світлана Міхайловська Заступник директора Європейської бізнес асоціації.

На тлі такої тотальної безкарності та небажання державних органів вирішувати накопичені проблеми, нова ініціатива ДФС з боротьби з контрабандою під назвою “Бастіон” виглядає м’яко кажучи сумнівно.

Стосовно операції «Бастіон» — цей документ писали люди, які в цьому розуміють, але наврядчи щось з цього буде реалізовано. Постраждають у першу чергу легальні імпортери, буде завищення митної вартості.. Нелегальні не постраждають — тому що їх у базі не має. Всі наші телефони — це у кращому випадку шматок керамічної плитки, або взагалі не перетинали митний кордон —  зазначив Андрій Саварець — фахівець центру САSE Україна.

А “білі” підприємці готуються затягувати пояси, бо створена ситуація більш ніж яскраво натякає на те, що за відсутності системних реформ буде тільки гірше і їх офіційний статус стане маячком для корумпованих чиновників.

Український виробничий бізнес стає не конкурентноспроможним у порівнянні з контрабандними товарами, до того ж — будь який інвестор, який захоче зайти в нашу країну — буде розуміти що, виробництво тут не рентабельне через контрабанду — повідомив Сергій Шевченко, директор української асоціації виробників.

Тож в сухому залишку: проблема української контрабанди схоже не вирішиться одним лише наказом Зеленського, це надскладна системна проблема. Але станом на сьогодні бізнес, профільні експерти та журналісти більш ніж чітко розуміють не лише природу цього явища, а і основних його бенефіціарів.  Тож якщо не дочекаємось реформ — то принаймні зробимо всіх контрабандистів і їх кришувальників по-справжньому відомими людьми.

І головне!
Навіть якщо уявити, що в якийсь момент проблема контрабанди буде вирішена, то ціни на гаджети не злетять до небес, адже навіть сьогодні споживач їх купує з цілком ринковими показниками. Тож якщо щось і зміниться після перемоги над масштабною контрабандою — то це буде зростання надходжень до бюджету, зменшення корупційного податку, покращення інвестиційного клімату та покращення споживацької культури та культури ведення бізнесу.

Ярослав Бугаков

Журналіст розслідувач

 

Джерело: business.ua

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *