Стратити. Помилувати. Нагородити

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

Способів залучення споживача до боротьби з тіньовою економікою придумано і випробувано багато. Україна досить взяти на озброєння кращі зразки і застосувати їх на практиці

З десяток років тому інтернет облетіла “жахлива” історія про те, як австрійську туристку зобов’язали заплатити штраф в € 1 тис. За покупку з рук сумки на одному з венеціанських пляжів.

Відомий також випадок, коли іноземних туристів в Римі оштрафували на магічну суму в € 6666 за придбання у нелегального торговця підроблених годинників. Власне, штраф за саму покупку у продавця без оформлення касового чека становив € 250, решта суми стягувалася за придбання підробленого товару.

Ці приклади показують, наскільки серйозно в світі відносяться до фіскалізації розрахункових операцій. На відміну від України, де касовий чек покупці вважають нічого не значущим документом і при здійсненні дрібних покупок взагалі його не вимагають.

Італія

Самий жорсткі заходи до споживачів, що не вимагає касові чеки, як вже зрозуміло, застосовуються в Італії – їх просто штрафують нарівні з продавцями. Цю країну взагалі називають країною штрафів – тут штрафують зі смаком і “азартом”.

За рух не по тій стороні тротуару, за сидіння на постаменті пам’ятника, за заступ за обмежувальну лінію на пішохідному переході і т.д. І, звичайно ж, за відсутність чека на товар.

Влада вважає, що таким чином споживач стимулює підприємців, які ухиляються від податків, і стає співучасником злочину.

Єдиних розмірів штрафів немає: кожна провінція сама вирішує, скільки і за що стягувати. Всі гроші йдуть в місцевий бюджет, ніж, очевидно, і пояснюється “азарт” карабінерів в пошуку правопорушників.

З найсвіжіших можна назвати рішення комунального ради Флоренції про введення штрафів до € 500 за придбання товару в місцях несанкціонованої торгівлі.

Покупець звільняється від відповідальності, якщо він зажадав касовий чек і повідомив будь-якій посадовій особі чи карабінерів про порушення правил торгівлі.

p 14 1Тайвань

Жорсткі заходи по відношенню до покупців, що не вимагає касові чеки, – досить рідкісне у світовій практиці явище. Більшість країн застосовують різні методи стимулювання, мета яких – зацікавити покупців в отриманні чека.

Піонером у цьому напрямку можна вважати Тайвань: місцеві жителі, “перебирають” зі смартфоном або планшетом стопки чеків, тут не рідкість.

Все почалося ще в 1951 р, коли міністр фінансів КНР Жень Сяньцюнь запропонував зробити касовий чек своєрідним лотерейним квитком – щомісячний розіграш проводиться за номерами чеків.

Прижилася ця міра саме в Тайвані, де за перший рік дії лотереї податкові збори збільшилися на 75%.
Зараз здійснення покупки без отримання чека вважається мало не непристойним, а відразу викинути чек після покупки – поганою прикметою.

Практика проведення “чекових” лотерей стала досить поширеною, зокрема, в країнах Східної і Центральної Європи, хоча і не дала такого відчутного і тривалого ефекту.

Було відмічено, що через два-три місяці після введення інтерес споживачів слабшав. Можливо, причина – в “пристрасті” жителів країн Південно-Східної Азії до різного роду розіграшів і лотерей.

Зараз до цього додалася ще й повальна “діджіталізація” населення цього регіону, що дозволяє вводити номер чека на спеціальні ресурси в будь-якому місці.

p 15Грузія

Цю ж систему випробувала і Грузія, де також була введена лотерея по чеках.

Однак грузинська влада прийшли до висновку, що для держави і фіскальної служби краще касового апарату виявилося його відсутність і заміна фіскалізований PОS-терміналом – безготівкові розрахунки дуже легко контролювати.

Але розширення системи “пластикових” розрахунків мало ще одна перевага – лотерея перетворилася в моментальну: в процесі розрахунку генерується унікальний номер, і якщо система вибирає його, прямо на карту покупцеві перекладається виграш.

p 15 1Греція

Дуже незвичайний і дієвий метод боротьби з ухиленням від податків в торгівлі був запропонований в Греції.

Серед 89 кроків, спрямованих на поповнення держбюджету, Міністерство розвитку країни запропонувало наступне: покупець має право не платити за товар, якщо на нього не надано фіскальний чек. Більш того, всі власники торговельних закладів зобов’язані розмістити інформацію про таку можливість на видному місці.

Грецька преса назвала цей крок “жестом відчаю уряду”, що прагне протидіяти масового ухилення від сплати податків.

Але, що характерно, запропоновані “драконівські” заходи не викликали ніяких нарікань у міжнародних донорів цієї середземноморської країни і не вплинули на виділення чергових траншів фінансової допомоги.

p 15 2Азербайджан

У травні 2014 року на Канському фестивалі відбувся дебют азербайджанського кіномистецтва – в програму було включено короткометражна стрічка “Порізно”. Цікаво, що спонсором стрічки стало Міністерство податків Азербайджану.

Фінансування фільму здійснювалося на умови включення в нього епізоду соціальної реклами про необхідність обов’язкового використання касового чека.

Хлопчик успішно повертає в магазин куплений напередодні м’яч, і продавець віддає йому гроші за покупку, тому що хлопчик зберіг чек. Сюжет самий невибагливий, але цікаво те, що він є частиною цієї просвітницької кампанії, яку проводить влада країни.

Подібний підхід до вирішення проблеми тіньового обороту, звичайно, має право на життя, але істотні недоліки. Такі кампанії вимагають витрат і ефект від них короткочасний: спочатку споживачі реагують на соціальну рекламу, але вже через два-три місяці ефект повністю нівелюється.

Домогтися відчутного результату можна, тільки якщо зробити подібну агітацію частиною довгострокової внутрішньої державної політики. Тоді, через роки,
в суспільстві з’явиться стійка прошарок активних споживачів, які будуть вимагати у продавців касові фіскальні чеки.

p 16Литва

У Литві масове введення касових апаратів почалося ще в 2011 р РРО стали обов’язковими при всіх розрахункових операціях, включаючи таксі, торгівлю на ринках і т.п. Новація супроводжувалася протестами підприємців, але поступово касові апарати стали буденним явищем.

Влада цієї країни паралельно з вимогою застосовувати РРО почали масштабну роз’яснювальну кампанію для споживачів: їм пояснювали сенс фіскалізації операцій як інструмента наповнення бюджету і розширення фінансування соціальних програм.

Для підприємців передбачили можливість компенсації вартості касового апарату: чим раніше підприємець повідомляв про покупку РРО, тим на більшу компенсацію міг розраховувати.

Південна Корея

Вже більше десяти років в Кореї працює Система реєстрації чеків, оплачених готівкою (CRS).

Серед її завдань – оцінка оподатковуваної бази доходів самозайнятих платників і запобігання ухиленню від сплати податків (при тому що податки з найманих працівників, як і в Україні, утримуються і перераховуються до бюджету роботодавцем).

Чек можна зареєструвати в системі з будь-якого пристрою з виходом в інтернет, і якщо з’ясується, що товару немає в системі, споживач отримує можливість врахувати вартість покупки в річній податковій декларації та знизити розмір податків.

Такий метод стимулювання покупця умовно називають “Кешбек”, і він більш дієвий, ніж проведення лотерей, де шанс отримати виграш дуже незначний. Як результат, за сім років дії CRS в Південній Кореї кількість зареєстрованих чеків в рік збільшилася більш ніж в 12 разів.

p 16 1Украіна

Власне, південнокорейський досвід і був узятий на озброєння групою розробників пакету законопроектів по фіскалізації розрахункових операцій.

Зокрема, законопроектами # 6757 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо створення умов для детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг” і # 6759 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо питань відшкодування покупцям частини штрафних санкцій за порушення порядку розрахункових операцій “запропоновано ввести систему” Кешбек “і у нас в країні.

Ці законопроекти спрямовані проти підприємців, які при розрахунках не використовують фіскальний режим РРО (тобто касовий чек покупцеві видається, але в обороті торгової точки сума не враховується).

Споживачеві буде достатньо зареєструвати номер чека на ресурсі Державної фіскальної служби, і якщо його не виявиться у фіскальній базі, покупцеві будуть повернуті гроші за покупку, а продавця чекає штраф в розмірі 200% вартості операції. При цьому придбаний товар залишається у покупця.

Обумовлено, що відшкодування вартості покупки споживачам, які виявлять порушення встановленого порядку проведення розрахунків, не включається до складу витрат бюджету і враховується окремо (тобто за рахунок продавця). Саме списання коштів з рахунку продавця пропонується віднести до операцій безперечного відшкодування.

На думку ініціативної групи, запропоноване нововведення може привчити українських споживачів вимагати касові чеки при всіх розрахунках. Іншими словами, у самих продавців не залишиться іншого виходу, як встановлювати РРО та фіскалізований всі розрахунки.

Коли верстався номер

Минулого тижня авторський колектив пакету законопроектів щодо детінізації економіки завершив роботу ще над одним документом. Новий проект спрямований на вирішення протиріччя, пов’язаного з Z-звітом при дистанційній формі торгівлі.

Нагадаємо, що Z-звіт – це обнулення оперативної пам’яті РРО в кінці робочого дня / зміни з занесенням інформації до фіскальної пам’яті реєстратора і фіксацією операції в так званому фіскальному звітному чеку.

Але при дистанційній торгівлі із застосуванням накладених платежів або доставкою товару кур’єром виникає питання відповідності готівки в касі і суми проведених операцій.

Тому пропонується передбачити можливість формування розрахункового документа на відвантаження товару зі строком повернення грошей в касу протягом 96 годин з моменту передачі товару. Якщо товар доставляється перевізником, то фіскальний чек видає фінансова компанія, яка супроводжує перевізника.

Іншими словами, законопроект звільняє кур’єрів від необхідності мати мобільні касові апарати, що дозволить бізнесу заощадити кошти на їх придбання. Крім того, бізнес звільняється від санкцій за невідповідність готівки в касі даними Z-звіту.

Джерело: business.ua

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *