Схеми проти Незалежності. Частина 2

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

14. Продам ПДВ. Дорого  (податки)

Великі виробники зацікавлені в тому, щоб платити в бюджет менше податку, більш дрібні експортери хочуть отримувати більше відшкодувань по ПДВ

Ще одна варіація на тему податкових схем – «нетиповий експорт», за рахунок якого компанії проводять взаємозалік по сплаченому і отриманого з бюджету ПДВ. Великі виробники зацікавлені в тому, щоб платити в бюджет менше податку, більш дрібні експортери хочуть отримувати більше відшкодувань по ПДВ. Дві цілі об’єднуються в одну, коли велика компанія купує у дрібній невластиву для себе продукцію і від свого імені експортує її за кордон.

При такому розкладі виходить, що відшкодування ПДВ невеликий експортер отримує від свого більшого партнера, який, стаючи експортером «нетипової продукції», сам претендує на відшкодування податку з бюджету. Але оскільки у нього є свої ПДВ-зобов’язання від продажу основної продукції, відбувається взаємозалік, що дозволяє компанії значно скоротити виплати в бюджет.

Прикладів маса. Зокрема, Києво-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту (МППЗТ) виявилося зернотрейдером. Дивно, так? На перший погляд незрозуміло, чому підприємство, яке займається перевезеннями на під’їзних шляхах, торгує зерном. Причому у великому обсязі. Профільна діяльність приносить МППЗТ 270 млн грн доходу, а експорт зерна – 170 млн грн.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
Наймасштабніші схеми українських компаній безпосередньо пов’язані з ПДВ. Компанії з мільярдними оборотами, наприклад, примудряються експортувати нетипові для себе продукти, щоб отримувати мільйонні відшкодування ПДВ


 


 

15. Універсальні ями (податки)

За допомогою фіктивних фірм легальні компанії проганяють товари і гроші, купуючи їх за завищеними або заниженими цінами в залежності від підсумкової мети

Розширити податковий кредит і тим самим знизити зобов’язання по ПДВ традиційно допомагають податкові ями.

Схема близька до шахрайської. За допомогою фіктивних фірм легальні компанії проганяють товари і гроші, купуючи їх за завищеними або заниженими цінами в залежності від підсумкової мети (отримати більше відшкодування або, навпаки, знизити свої податкові зобов’язання перед бюджетом).

Приклад завищення витрат виглядає так: компанія замовляє у фіктивної фірми якісь послуги за завищеною ціною, які насправді виконують штатні співробітники. Гроші за це формально проходять через «яму», переводяться в готівку і кешем (з відчутною здачею) повертаються у вигляді зарплати.

Є ймовірність, що ця схема піде в минуле. В уряді визнали, що через податкові ями виводилися мільярди, і пообіцяли зробити все для їх ліквідації.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ

За оцінкою УКРІНФОРМ, через діяльність податкових ям бюджет
щорічно втрачав 50-70 млрд грн надходжень від ПДВ

  

16. Неминучі офшори (податки)

Офшорний посередник купує українські товари за дуже заниженими цінами, а продає вже за ринковими

Податкова функція офшорних схем – це, як правило, вивід з-під оподаткування чистого прибутку компанії. Товари, які були зроблені в Україні, йдуть за кордон не безпосередньо, а через посередника, який стає головним вигодонабувачем угоди.

Особливість в тому, що офшорний посередник купує українські товари за дуже заниженими цінами, а продає за ринковими. Виробник отримує збитки, офшор – великий прибуток.

В іншому офшори (якщо це не стосується держпідприємств і явною корупції) потрібні бізнесу для цілком оправданнихцелей. Наприклад, розплатитися з західним контрагентом з Кіпру простіше, ніж з України, через менш суворих правил фінмоніторингу (не потрібно підтверджувати реальність угоди документами з печатками з боку контрагента).

Шанси захиститися від рейдерського захоплення також вище, якщо компанія-власник бізнесу має офшорну, а не українську реєстрацію.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
За оцінками економіста Інституту та прогнозування НАН України Інни Шовкун, з 1991 року з України в офшори було виведено $ 148 млрд

  

17. Сірі фізособиь (податки)

Схема дозволяє вписатися в безподатковий ліміт в 500 євро і вагою до 50 кг на людину

Ніяких контрагентів, великих вантажів, банків, юристів і, головне, податків – все це схема з фізособами, які невеликими партіями провозять імпортну техніку через кордон в своєму особистому багажі. Її використовують багато торговців гаджетами відомих брендів, які заробляють «сірим» імпортом. Зрозуміло, правоохоронні органи не можуть не знати про цю схему імпорту. Знають і мовчать.

Схема дозволяє вписатися в безподатковий ліміт в 500 євро і вагою до 50 кг на людину. Як варіант – доставка поштою на ім’я фізосіб-підприємців або звичайних громадян (до 150 євро за раз). У першому випадку в схемі беруть участь жителі прикордонних територій – для них це порівняно легкий заробіток, для імпортера – економія на ввізного мита і ПДВ при цілком легальний статус товару.

Другий варіант на практиці складніше, послуги з роздроблення великих партій товару з-за кордону в Україну надають спеціалізовані фірми. Вони беруть на себе реєстрацію підставних одержувачів товарів і вже в Україні формують із сотень дрібних посилок великі вантажі для поставки в роздрібні магазини.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
В Україні за схемою з підставними особами для мінімізації податків працює кожен п’ятий підприємець

  

18. Банки-пилососи (банки)

Кредити банкам не повертали не тільки реальні позичальники, але і компанії, пов’язані з їх акціонерами

«Ми не кредитуємо компанії своїх акціонерів. Наші кредити мають хороші застави. Наші позичальники справно платять за своїми боргами », – такі меседжі несуть цифри офіційної фінзвітності українських банків. Кажуть правду далеко не всі. Деякі фінустанови прикрашають дійсність.

«Малюють» в першу чергу капітали банків і їх кредитні портфелі. Кредити не повертають не тільки реальні позичальники, але і компанії, пов’язані з їх акціонерами.

Потреба в нових грошах такі банки (в НБУ їх називали особливим терміном – кептивні) задовольняли просто: фізособи отримували від них одні з найвищих ставок по депозитах. Платинум Банк, Михайлівський або Приватні в недалекому минулому пропонували за гривневі вклади на 3-5% річних більше, ніж в середньому на ринку. Відсотки за старими вкладами виплачували за рахунок залучення нових. За рахунок постійних вливань справно кредитували пов’язані компанії.

Іноді ці заборгованості формально погашалися. Той же Приватні видав в кінці 2016 року 132,8 млрд трьом десяткам нових юросіб – за рахунок цих грошей були погашені борги 232 інших корпоративних позичальників. За такою ж схемою виплачували свої кредити і великі позичальники банку Михайлівський, в тому числі компанія Ельдорадо.

У своїх балансах банки записували їх як реальні погашення. Кредити гасилися, по ним навіть виплачувалися відсотки.

Якщо схема давала збій, проблеми вкладників миттєво лягали на плечі держави.

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
Масштаби проблеми показав Фонд гарантування вкладів фізосіб. В його управлінні знаходяться активи 92 банкрутів з номінальною вартістю 480 млрд грн. На 80% це права вимоги за кредитами. Реальна ринкова вартість цих активів майже в п’ять разів менше – близько 100 млрд грн

  

19. Австрійські партнери (банки)

НБУ знизує плечима: довести фіктивність операцій між іноземними компаніями майже неможливо

Взяли в українських схемах і іноземні банки. Найпоширеніша – використання акредитивів під коррахунок в іноземному банку. Акредитив – це вид банківської гарантії, коли банк бере на себе зобов’язання в разі необхідності погасити борг свого клієнта перед третьою юрособою.

Під ці цілі українська фінустанова відкривало коррахунок, наприклад в австрійському Meinl Bank, і перераховувало на нього певну суму. У звітності банку ці кошти значилися як активи (стаття «авуарів» – в 2013 році НБУ оцінював сукупні авуари українських банків, тобто кошти в інвалюті на рахунках за кордоном, в $ 8,7 млрд при загальних активах системи в $ 20 млрд).

Прикладів схеми з «іноземцями» досить багато. Чим більший банк, тим більше масштаби махінацій. Клієнт не виконує своїх зобов’язань перед контрагентом – і з австрійського рахунку Дельта Банку в невідомому напрямку йде $ 50 млн. За лічені дні до націоналізації за таким же принципом були списані 12 млрд грн ПриватБанку з коррахунків в його кіпрській і латвійської «дочках».

НБУ тільки знизує плечима: довести фіктивність операцій між іноземними компаніями майже неможливо.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
Австрійські банки Meinl і Winter & Co і люксембурзький East-West United Bank допомогли українським банкірам вивести з країни сотні мільйонів доларів

  

20. Суд в допомогу (будівництво)

КМДА не визнає будівництва Войцеховського легальними і пропонує інвесторам житла самостійно оформити всі дозвільні документи і дофінансувати будівництво

В Україні необхідні дозволи на будівництво житлового будинку нерідко заміняють судовими рішеннями на користь забудовника, причому ступінь готовності об’єкта може бути різною. Участь суддів в цій схемі обов’язково. Якщо схема руйнується, постраждалими виявляються інвестори будівництва.

Найбільший житловий скандал за час незалежності пов’язаний з ім’ям бізнесмена Анатолія Войцеховського.

Свій перший об’єкт в столиці – житловий комплекс Елегант на пр. Перемоги – компанії бізнесмена побудували близько десяти років тому. За час своєї роботи неформальна група компаній Уко будувала понад 40 будинків в різних районах Києва. Покупців приваблювали невисокими цінами, в середньому на 10-15% нижчі за середньоринкові. Від інвесторів, як з’ясувалося пізніше, не було відбою.

Будинки будувалися без повного пакету документів – від права користування земельними ділянками до дозволів на будівництва. Наприклад, за даними прокуратури Києва, земля під житловим комплексом Перлина Троєщини була самовільно захоплена. Будівництва вводилися в експлуатацію за рішенням судів, деякі виявилися підробленими.

У липні минулого року Войцеховського затримали за підозрою в ухилянні від сплати податків на суму 12,4 млн грн, створенні організованої злочинної групи для захоплення земельних ділянок в Києві і привласненні коштів інвесторів. Суд заарештував бізнесмена на два місяці. Через тиждень він вийшов під заставу в 14 млн грн.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
За підрахунками КМДА, на будівництвах Войцеховського постраждали
близько 12 500 чоловік – це рекорд для України

  

21. Будівництво без правил (будівництво)

Затвердити зонування центральної частини Києва місто намагається з 2003 року, але архітектори до сих пір не змогли домовитися між собою

Центр Києва обростає скандальними новобудовами – Fresco Sofia на вул. Олеся Гончара, «Монстр на Подолі» на Нижньому Валу, будинки в Десятинному та Музейному провулках, а також на вул. Грушевського і т.д. Як вони з’явилися?

Головна причина – відсутність містобудівної документації. Існуючий Генеральний план розвитку міста вже давно застарів, новий документ розробили в 2015 році. Навколо нового Генплану розгорнулися суперечки. Багато архітекторів і громадські активісти заявили, що він легалізує забудову спірних територій.

Вирішити проблему департамент архітектури спробував за рахунок проекту зонінгу для центральної частини Києва. У документі зазначені основні вимоги до забудови: місце розташування майбутніх будівель, їх площа, поверховість, місця для проведення комунікацій тощо. Але і цей містобудівний документ досі не прийнятий. Чиновники вже більше року обговорюють його нюанси.

Отримати земельну ділянку для будівництва без зонінгу цілком реально. Для цього забудовник замовляє розробку іншої містобудівної документації – Детального плану території, на підставі якого і будує будинок. Зараз міська рада розглядає такі плани чи не на кожному своєму засіданні.

Коли на ринку будівництва будуть затверджені єдині правила гри – невідомо.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
На розробку проекту зонінгу в бюджеті столиці передбачено 6,6 млн грн

 22. Заниження категорії будівництва (будівництво)

Забудовники замість великого комплексу по документам будували кілька однопід’їздних будинків. Це дозволяло їм отримувати дозволи за спрощеною процедурою

За планом чотириповерховий будинок, а по факту – житловий комплекс на 30 поверхів. В Україні, за даними Державної архітектурно-будівельної інспекції, подібні порушення є на кожній третій будівництві.

Перевіряючі органи традиційно пред’являють до документів претензії, пов’язані з оформленням права користування земельними ділянками, браком інформації про об’єкт, відсутністю захисних касок у будівельників і т.д. Але саме значне порушення минулих років – заниження категорії будівництва будинку, що дозволяло скоротити необхідну кількість дозвільних документів.

Для будівництва невисокого будинку або будинку на один під’їзд досить було відправити до Державної архітектурно-будівельної інспекції лише повідомлення про початок будівельних робіт. Проводити експертизу проекту, як перед початком будівництва великих будівель, необхідності не було.

Забудовники користувалися лазівкою. Вони здавали декількома чергами будинок, що складається з двох або трьох під’їздів, і економили не тільки на оформлення дозвільної документації, а й на будівництві об’єктів соціальної інфраструктури. Наприклад, на відкритті нових шкіл і дитячих садів.

В середині січня Верховна Рада ліквідувала цю схему.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
Порушення законодавства в минулому році зафіксовано
більш ніж на 6000 будівництв

  

23. Спільні діячі (держкомпанії)

Схема дозволяє блокувати призначення будь-якого нового менеджменту, крім свого

Класика спільної діяльності: інвестувати в покупку 20% -вої частки в підприємстві, але в угоді про спільну діяльність (СД) прописати свій менеджмент. Дивно, але бере участь в угоді держкомпанія такі договори підписувала.

Після цього прибуток у СД прагне до нуля. При цьому приватник від управління об’єктом не відмовлявся, а всі спроби продати державну частку в СД блокує.

Один із прикладів – готель в одеському порту. Приватний міноритарій володіє часткою в 20%. Через те що майно юридично не розділене, його підпис необхідна на всіх контрактах. Це дозволяє блокувати призначення будь-якого нового менеджменту, крім свого. В результаті конфлікту готель вже три роки не працює і повільно руйнується.

Існують також договори спільної діяльності, в яких прописані зобов’язання сторін про розмір інвестицій. Якщо держава не виконує свою частину, його частка в СД поступово розмивається.

Найвідоміша схема – перша СД контейнерного терміналу в Іллічівському порту. В кінцевому підсумку договір розірвав суд.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
Деякі приватні компанії завищували обсяг інвестицій в десятки разів. Наприклад, кран коштує $ 1 млн, а за документами його купують за $ 10 млн – різницю продавець повертає готівкою

  

24. Тролі на митниці (інтелектуальна власність)

Чим більше суден з реальними постачальниками і виробникам проходили українські тролі, тим більш витонченими вони ставали

У липні в Україні було зареєстровано 229 патентів на промислові зразки. А щорічно Укрпатент видає кілька тисяч таких документів на інтелектуальну власність. Більше 90% реєстрацій проводять українські компанії. Іноземні виробники декларують в нашій країні права на свої міжнародні патенти набагато рідше українців. Наприклад, компанія Apple регулярно вносить в нашу базу ескізи нових серій своїх iPhone, картинки зі смарт-годинами, і навіть реєструє зовнішній вигляд ремінця до них.

Що ж реєструють українські винахідники і чому їх заявок на патенти набагато більше, ніж звернень з-за кордону? Поряд зі звичайними винаходами зустрічаються спроби приписати собі те, до чого «винахідник» не має ніякого відношення.

Україна – рай для патентних тролів. Прогалини в законах дозволяють їм легітимно красти чужі ідеї і намагатися на них заробляти. Найбільш гучні історії траплялися з самими звичайними побутовими товарами. Такими, наприклад, як плечики для одягу. Тролі внесли інформацію про своє патенті до митного реєстру та намагалися отримати у рітейлерів Fozzy Group і JYSK «компенсацію» за ввезення в Україну будь-вішалки, яка на вигляд нагадувала ескіз їх промислового зразка.

В останньому оновленні бази мешканка Дніпра зареєструвала на себе патент на звичайну губку для миття посуду. Такі губки можна знайти в будь-якому супермаркеті, але це не завадило українці оформити права на патент із зображенням цього продукту на себе.

Сірники, рукавички, ручки, зубочистки, кришки та інші побутові товари хоча б раз ставали жертвою патентного троля в нашій країні. Бізнесмени нерідко відкуповувалися від них – проведення спеціалізованої судової експертизи обійшлося б в кілька тисяч доларів.

Присмак легкої наживи і почуття безкарності все більше розігрівали апетити ділків. В Україні з’явилися фірми, які не займалися нічим іншим, крім реєстрації сотень патентів на окремі групи товарів, наприклад на всілякі автозапчастини: фари, бампери, покришки.

Чим більше суден з реальними постачальниками і виробникам проходили українські тролі, тим більш витонченими вони ставали. У структурі власності їх фіктивних бізнесів з’явилися фіктивні акціонери з Китаю і США. Це дозволяло ділкам на довгі роки розтягувати судові процеси і примушувати чесний бізнес до того, щоб відкупитися.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
Більше 90% зареєстрованих в Україні патентів належать місцевим фірмам. Багато з них звичайні патентні тролі

  

25. Паралізувати бізнес: сервери і люди в погонах (IT)

«Всім на підлогу, залишатися на місцях!» – як не дивно,
але таку команду часто можна почути в світлих офісах українських айтішників

Правоохоронні органи створюють проблеми бізнесу всі 26 років незалежності. Раптові маски-шоу, арешт майна, вилучення документів і техніки вже давно перестали викликати подив у бізнес-середовищі.

Постанова суду відкриває для людей в погонах будь-які двері. Щоб отримати санкцію на обшук, слідчому досить вказати якесь кримінальне провадження, в рамках якого можуть фігурувати окремі особи, речі або цілі компанії. Правда це чи ні – неважливо. Вердикт у справі буде нескоро, якщо взагалі буде.

В ході обшуку силовики особливо не церемоняться і вилучають всю техніку, включаючи мобільні телефони і ноутбуки співробітників. Паралельно слідчий отримує ще одне визначення суду про арешт майна для його вивчення. Експертиза може тривати роками.

Візити прокуратури, СБУ або МВС, як правило, означають одне: хочете розблокувати бізнес і продовжувати працювати – треба домовлятися. Ця примітивна схема давно працює і рідко дає збій.

В останні роки головною мішенню цієї схеми виявився IT-сектор. Новий ринок, новий бізнес, нові гравці. В Україні налічується понад 100 000 айтішників. Міжнародні компані все частіше замовляють нашим розробникам проекти «під ключ». За даними НБУ, IT-сектор щорічно експортує послуг більш ніж на $ 2 млрд.

Для роботи айтішникам потрібна техніка. Комп’ютери, сервери, комунікаційне обладнання та інші залізяки для них – робочі інструменти. Їх вилучення надовго зупинить життя всього офісу.

IT-компанії часто приховують факт обшуку і вилучення обладнання. Багато фірм входять в глобальні корпорації. Інформація про слідчі дії може стати приводом для закриття офісу в Україні. Тому з силовиками зазвичай доводиться в тиху домовлятися. Як то кажуть, від гріха подалі.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
Компанія Lucky Labs в 2015 році оцінила збиток українських
IT-компаній від обшуків правоохоронців в $ 40 млн

  

26. Продавці ефіру (телеком)

Перепродаж прав на «повітря» в Україні стала непоганим гешефтом для ефірних спекулянтів

Одна з найбільш популярних «сірих» схем в українському телекомі – торгівля ліцензіями на цінний радіочастотний ефір. Якщо в країнах Західної Європи на продажі прав на використання цього національного обмеженого ресурсу заробляла держава, то в Україні багато діапазонів радіочастот в нульових розподілялися по схемі «кум – сват – брат».

Якщо кум ставав членом Національної комісії з питань регулювання зв’язку, то у брата через деякий час з’являвся свій телеком-гешефт. Часто це була «паперова» фірма з основним і єдиним активом – ліцензією на частоти. Отримавши такий папірець (зазвичай це відбувалося навіть без тендера, по одній лише заявці бізнесмена), можна було через деякий час виставити компанію на продаж. Зірковий час міг прийти нескоро. У світі з’являлися нові стандарти зв’язку 3G, 4G, які вимагали залучення все нових частотних діапазонів, що не могло не радувати українських спекулянтів. Благо, «сидіти» на ефірі вони могли дуже довго: закон не зобов’язував їх підключати абонентів. При перевірці інспекторам досить показати папірець, в якій зазначено, що в кожній області на цих частотах працює хоча б один передавач.

У ліцензій на цінний ефір, як правило, неодноразово змінювався господар. Вони перепродувалися то арабам, то китайцям під приводом того, що іноземні інвестори, маючи на руках папірець на цінний спектр, зможуть побудувати в Україні мережу і позмагатися з Київстар або Vodafone. Але це була лише ілюзія. Заморські покупці стикалися з українською бюрократією і розуміли, що побудувати працюючу телеком-інфраструктуру на нашому ринку не так-то просто. Потрібно мати зв’язки.

Відлуння цих історій доходять до нас і в 2017 році. Телеком-регулятор не так давно оголосив, що домовився з компанією ММДС Україна (належить СКМ) про те, що вона здає ліцензію на цінний ефір під 4G для потреб державних конкурсів, а натомість отримає компенсацію в 500 млн грн.

 

ЦІНА ЗАПИТАННЯ
500 млн грн може виручити Рінат Ахметов на конкурсі 4G, продавши права на стару ліцензію

 


 

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *