ТОП-7 схем незаконного імпорту товарів в Україну

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

Реформа митниці, яку має намір провести Міністерство фінансів, повинна ліквідувати схеми незаконного ввезення товарів в Україну, кажуть експерти CASE Ukraine. Серед найпопулярніших схем називають контрабанду, перерваний транзит і ввезення товарів нібито громадянами для особистого користування

Експерти дослідницького центру CASE Ukraine склали перелік найбільш популярних схем “сірого” та “чорного” імпорту товарів в Україну. Про це розповів Андрій Саварець, експерт з правових питань CASE Ukraine в ході круглого столу “Реформа митної служби. Як реалізувати радикальну інституційну реформу в 2017 році?”.

Схема №1. Контрабанда

Незаконне переміщення товарів через митний кордон поза митним контролем. Контрабандисти можуть, по-перше, перетинати кордон поза митного поста. По-друге, за певну “плату” митник, контролер або представник правоохоронних органів незаконно звільняють такого імпортера від митного контролю та сплати податків.

Така схема використовується, в першу чергу, для великих партій високоліквідного товару, який можна швидко продати і замести сліди.

Схема №2. Перерваний транзит

В даному випадку імпортний товар ввозиться на територію України як транзитний. Його одержувач згідно з документами знаходиться також в іншій країні (найчастіше в країнах СНД). Однак межі України такий товар не покидає, незважаючи на формально виконану процедуру транзиту.

Ця схема була популярна в дев’яностих року. Однак нею успішно користуються і зараз. “Ці схеми модернізуються відповідно до зміни законодавчої бази і продовжують успішно застосовуватися і в 2017 році”, – відзначає Саварець.

Схема №3. “Норма”, “мурашки” або “піджаки”

Йдеться про зловживання пільгами для ввезення товарів громадянами, які надає законодавство. Законом встановлено поріг для безмитного ввезення в країну товарів громадянами. Кожен українець для особистого використання має право за один раз провезти через кордон товарів на суму 1 тис. Євро подорожуючи літаком і 500 євро – автомобілем. А також отримати поштою товару на суму не більше 150 євро в одному відправленні.

Тим не менш, є цілі організації, які використовують ці норми, щоб дробити партії і ввозити товари без будь-якого оподаткування, говорить Саварець. А після перевозу цього товару через кордон “мурахами”, він знову збирається в одній фурі або развозится дрібними партіями по всій країні.

Найбільшу загрозу для бюджету країни складають такі поштові відправлення та перетин кордону з товарами на автомобілях. Оскільки ввозити літаками дрібні партії товару занадто дорого.

Схема №4. Заниження ваги

Ця схема застосовується вже при митному оформленні вантажів для ввезення на територію України. Вона пов’язана з недостовірним декларуванням в описі вантажу, його кількості або ваги. Тобто вага партії товару в документах спеціально занижується, щоб відповідно зменшити розмір митних платежів.

Схема №5. “Пересорт”

Оформлення з використанням підміни найменувань в межах однієї товарної групи. Наприклад, є дорогі і дешеві будматеріали. Тому серед партій дешевої продукції непомітно намагаються втиснути дорогі позиції, щоб заплатити імпортне мито по мінімуму.

Схема №6. Використання товарів “прикриття”

Декларування товару з більш низьким податковим навантаженням, який, як правило, не потребує дозвільних документів. Наприклад, підприємець заявляє, що ввозить керамічну плитку. Це важкий товар, але коштує він відносно небагато. При цьому ввозиться в Україну зовсім інший товар. Також по документах нібито масово ввозяться в країну гральні карти, велосипедні шини.

Схема №7. “Майданчик” або “модна фірма”

Йдеться про застосування всіх вищезгаданих схем по заниженню митних платежів шляхом створення підконтрольних фірм-імпортерів, для яких керівництво митниці встановлює особливі пільгові “умови” оформлення. Вони можуть працювати не тільки в звичних центрах оформлення вантажів – Києві, Одесі, Львові, а й інших областях.

Нагадаємо, Міністерство фінансів підготувало концепцію реформування української митниці. Зараз відомство обговорює з бізнесом, громадськістю, депутатами і чиновниками детальний план дій з реформування. Мінфін, зокрема, пропонує створити централізовану митницю, ліквідувавши юрособи в областях. Так повинно бути легше контролювати пости в регіонах, ліквідувати вплив місцевої влади на регіональні митниці, запровадити єдині підходи до визначення митної вартості.

Проте, народні депутати профільного комітету Верховної Ради не підтримують пропозиції Мінфіну, а наполягають на відділенні митниці від Державної фіскальної служби і створення Національної митної служби України.

#детінізація

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *