Зробити касу

Оприлюднено Оприлюднено в Новини

Спрощена система оподаткування дозволяє багатьом підприємцям “ховати” багатомільйонні обороти. Як змусити їх платити податки нарівні з сумлінними підприємствами, не торкнувшись інтереси дійсно малого бізнесу?

Блискучий прилавок довжиною півтора десятка метрів притягує погляди відвідувачів одного зі столичних гіпермаркетів. У кубах з товстого скла, щедро освітлених галогеном, рівними рядами викладені ювелірні прикраси.

Привітний продавець в будь-який момент готовий допомогти покупцям з вибором. За місцем продавця на стіні висить велика табличка “під бронзу” з назвами торгової мережі ювелірних магазинів і самого підприємства – ФОП “*****”.

Трохи нижче – роздруковане на папері оголошення великими буквами: “Обов’язково вимагайте у продавця товарний чек!”.

Все виглядає дуже солідно, але відвідувачі відділу, напевно, будуть дуже здивовані, коли дізнаються, що господар цієї пишноти з п’ятизначними цінниками платить за все 640 грн. в місяць податків.

Незначні деталі – назва підприємства, відсутність касового апарату і навіть заклик вимагати не фіскальний, а товарний чек, – прямо вказують на те, що ФОП “*****” використовує спрощену систему оподаткування, декларує оборот в 1 млн грн. в рік і ухиляється від сплати податків.

Як і інші вісім з кожних десяти торговців ювелірними виробами, що продають контрабандну і контрафактну продукцію. Але навіть перевірка такого магазину не дасть можливості будь-що довести – за законом, “спрощенці” не зобов’язані встановлювати РРО та вести облік на основі первинної документації.

Також і багато шановних магазини побутової техніки, де покупцям можуть вручити касовий чек з позначкою “навчальний режим”, що не дає права на повернення і обмін товару.

І значна частина аптек з нескінченним потоком покупців, де касові апарати працюють в нефіскальному режимі і служать тільки для внутрішнього обліку.

Дані приклади наочно свідчать, що тіньова економіка в нашій країні далеко не абстракція, яка існує в телевізорах і “панамських офшорах”. Кожен споживач може мимоволі стати її активним учасником.

За формою

Щоб переломити існуючий тренд, у вересні група народних депутатів подала в парламент законопроект # 7142 від 27.09.17 р “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо заходів по детінізації обороту товарів і послуг”.

На думку авторського колективу, запропоновані законопроектом зміни покликані захистити інтереси реальних малих підприємців і відокремити їх від власників великого бізнесу, які використовують спрощену систему для оптимізації або повного ухилення від оподаткування.

Якщо розглядати за формальною ознакою, то предметом регулювання законопроекту № 7142 є роздрібна реалізація трьох товарних груп – складна побутова техніка, підлягає гарантійному ремонту і обслуговування, фармацевтичні препарати та ювелірні вироби верхньої цінової групи.

Вносяться зміни і для роздрібних магазинів великої площі – від 150 кв.м для окремих приміщень і від 100 кв.м для магазинів в торгових центрах.

Для всіх роздрібних реалізаторів, які використовують спрощену систему оподаткування, але підпадають під ці критерії, запропоновано ввести обов’язкове використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) з видачею фіскального касового чека.

Крім того, для перерахованих категорій підприємців- “спрощенців” вводиться вимога вести облік первинних документів і відображати операції отримання товару в “Книзі обліку доходів і витрат”, а також забезпечити зберігання всіх первинних документів на товар протягом 1095 днів з моменту його отримання.

І, нарешті, підприємцям, які використовують спрощену систему, пропонується заборонити придбання (отримання) товару у постачальників, які не є платниками ПДВ.

Втім, остання вимога виглядає цілком логічно – якщо постачальник не є платником ПДВ, то частина обов’язкової первинної документації він надати і не зможе.

За змістом

Як зазначає президент Української асоціації виробників Олександр Громико, прийняття законопроекту дозволить досягти балансу між МСБ і великим бізнесом.

Зокрема, норма про розміри торговельних площ дозволяє відокремити малий бізнес від великого: якщо тільки орендна плата перевищує встановлений для “спрощенців” оборот, то стає зрозуміло, що спрощена система використовується для ухилення від податків.

Це ж можна сказати і про виділені в законопроекті товарних групах, оборот при реалізації яких значно перевищує встановлений “максимум”.

Найпростіший спосіб контролю над оборотом, випробуваний у всьому світі, – це касовий апарат, що працює у фіскальному режимі.

Вимоги ведення первинної документації та співпраці з “ПДВ-постачальниками” з’явилися для того, щоб можна було легко простежити весь ланцюг поставок і отримати можливість перешкоджати попаданню на ринок контрабандної та контрафактної продукції.

Наприклад, як зазначає глава Аптечної професійної асоціації України (АПАУ) Володимир Руденко, за даними ВООЗ, від підроблених ліків у світі щороку помирають 100 тис. Чоловік, при цьому 50% всіх препаратів – підроблені або неякісні.

Аналогічні дослідження по Україні не проводилися, але так як ліки продаються “спрощенцями” без застосування РРО та документів, цифри будуть вражати.

До того ж, як зазначив пан Руденко, аптеки несуть витрати на оренду, закупівлю і персонал значно більші, ніж “поріг” обороту, встановлений в законодавстві.

Питання безпеки варто і на ринку електронної техніки, особливо з урахуванням європейського вектора України. Але в торгівлі складної побутової технікою і ювелірними виробами на перший план виходить саме ухилення від сплати податків.

Торгові точки великої площі розташовані в кращих локаціях міст – в популярних торгових центрах і в “бутиках”.

Вартість товарних запасів становить часом сотні мільйонів гривень, але значна частина таких магазинів (а на ювелірному ринку – більше 80%) оформлена на ФОП на спрощеній системі оподаткування.

Виникає парадоксальна ситуація: порушення видно неозброєним оком, але зловити такого “спрощенця” за руку майже неможливо – продажу не фіскалізіруются, документація про надходження і походження товару не ведеться.

Критика

Важливо відзначити, що авторський колектив законопроекту № 7142 розраховував на максимальну підтримку об’єднань підприємців та Державною регуляторної служби (ГРС).

Замість цього автори зіткнулися з критикою на межі істерії – їх прямо звинуватили в прагненні знищити весь вітчизняний малий бізнес.

Скажімо, як уже заявила глава ГРС Ксенія Ляпіна, додаткові витрати малого бізнесу складуть 15 млрд грн.

Очевидно, в Службі просто помножили кількість “спрощенців” на вартість РРО, “благородно забувши” про те, що документ стосується лише трьох видів бізнесу з сотень видів діяльності, якими займаються дрібні підприємці.

Аналогічну позицію зайняла і глава Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу “Фортеця”, народний депутат Оксана Продан, яка заявила, що “в нинішньому вигляді проект # 7142 просто ліквідує спрощену систему оподаткування”.

“Зараз малий і середній бізнес – це 6,5 млн робочих місць, або 79% всіх зайнятих в Україні. Деякі політики і експерти, говорячи про тіньову економіку, плутають причину із слідством. В результаті ми чуємо заяви приблизно такого змісту:

“В Україні половина економіки вже знаходиться в” тіні “. Хто винен? Звичайно ж, підприємці, що формують ВВП країни. Так давайте їх більше контролювати і карати, і це вирішить всі наші проблеми! “- сказала вона.

При цьому пані Продан вважала за краще не відповідати на питання Бізнесу про те, як, власне, потрібно виводити нечистоплотних бізнесменів з “тіні”, що робити з великими підприємствами, які використовують спрощену систему для ухилення від податків, які варіанти вирішення вона бачить і ін.

І вже зовсім непереконливими виглядають заяви Дмитра Видолоба, президента Союзу ювелірів України, якщо врахувати специфіку галузі, яку він представляє.

Зокрема, було сказано, що “протягом більш ніж двох років платники єдиного податку були звільнені від обов’язку обліку товарних запасів на підставі первинних документів; сотні тисяч ФОП змогли з полегшенням зітхнути і забути про контроль податкової при наявності прибуткових документів на товари “.

Виникає питання: невже в ювелірній галузі працюють сотні тисяч “спрощенців”? Пан Видолоб вважає: “Тепер підприємці не зможуть забезпечити наявність первинних документів, і їм загрожує штраф у двократному розмірі вартості товару.

Законопроектом пропонується обмежити конкуренцію і надати преференції платникам податку на додану вартість, вводячи норми, що обмежують право “спрощенців” на вільний вибір постачальника товарів “.

Втім, серед звичайних криків про вбивство “за все малого бізнесу України” знайшлося місце і досить конструктивних зауважень і рекомендацій, до яких має сенс прислухатися.

Наприклад, на думку Володимира Дубровського, головного експерта групи “податкова реформа” РПР, експерта ISET, проект пропонує почати боротьбу з “тінню” не зверху, з великих схем “олігархів”, а знизу – з малого бізнесу.

Це саме по собі є неприйнятним, оскільки, з одного боку, відволікає від боротьби з дійсно великої “дичиною”, а з іншого – сприяє зростанню соціальної напруги.

“На малий бізнес припадає близько 16% ВВП, а весь оборот” єдиноподатників “- це 7-8% обороту сектора підприємств. Основні тіньові потоки пов’язані з трьома каналами: офшорами, великомасштабної контрабандою та індустрією “конвертів”. В офшори, наприклад, виводиться близько 10% ВВП країни щорічно.

Але нам пропонується ввести для тих “єдиноподатників”, які за нинішнім законодавством зобов’язані використовувати РРО, обов’язок вести облік витрат на основі первинних документів.

Контроль над рухом товарів встановити все одно не вдасться, тому що на практиці первинні документи легко підробити або виписати від фірми-одноденки, ніж, в числі іншого, і займаються “конверти”, – вважає Володимир Дубровський.

На його думку, щоб дійсно вивести з “тіні” обороти, потрібно максимально полегшити використання РРО – ввести “віртуальні” реєстратори, скасувати для них всяку звітність, прибрати всі можливі приводи для перевірок і причіпок, крім власне видачі чека.

При цьому упор потрібно робити на створення стимулів для покупців вимагати видачу чека (в загальному пакеті законопроектів така ініціатива є).

На положення про “ПДВ-постачальника” звернув увагу і Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт РПР. На його думку, більшу частину запропонованих в документі заходів потрібно підтримати.

У той же час він категорично не згоден з положенням про придбання товару виключно у платників ПДВ, оскільки це суперечить свободі підприємництва, закріпленої в Господарському кодексі України (право вибору контрагента).

Крім того, від опонентів законопроекту № 7142 прозвучало і зауваження про те, що сам по собі касовий чек не «вписується» в нормативну базу.

Зокрема, його немає серед форм державного впливу на бізнес, закріплених в тому ж ГК України. Отже, вибірково вводити вимога про РРО для частини підприємців однієї категорії можна.

РРО

Виконавчий директор Асоціації УкрЕККА Василь Маціпура зазначив, що по суті фіскальний касовий чек зараз є єдиним документом, що підтверджує цивільно-правовий договір про придбання товару (саме так називається покупка в магазині), і, як не дивно, з юридичної точки зору, чек – це єдиний документ, що підтверджує право власності громадянина на товар.

Нічим іншим це право не підкріплено. Тому не можна стверджувати, що чек – це простий папірець і додатковий головний біль для підприємців.

Крім того, за його словами, всупереч розхожій міфу про дорожнечу РРО, загальні витрати на придбання та обслуговування обладнання в день менше, ніж вартість півлітрової пляшки води.

При цьому в Україні є конкурентний ринок постачальників РРО, на якому працюють 16 виробників. Зараз найпростіший апарат з повним функціоналом і виходом в інтернет коштує від 4 тис.грн.

Якщо ринок буде розширюватися, то обладнання подешевшає. Наприклад, як розповів пан Маціпура, недавно “Укрпошта” проводила тендер із закупівлі апаратів в свої відділення.

Була обрана модель зі звичайною ціною в 10 тис.грн., Але в результаті тендеру вартість знизилася до 5,5 тис.грн. за апарат. Чи не є проблемою також виготовлення і постачання мобільних компактних РРО, що працюють в мережі 3G, з печаткою на чеку QR-коду тощо.

При цьому в Асоціації абсолютно не проти введення в законодавче поле “віртуальних” реєстраторів (на побутових гаджетах). Але, як показують розрахунки, справжні витрати підприємця в цьому випадку виявляються вищими, ніж витрати на стандартні РРО.

По суті

Як видно з такої бурхливої ​​полеміки, перелік аргументів “за” і “проти” законопроекту № 7142 буде рости. У реченні вирішувати проблему тіньової економіки “зверху”, починаючи з найбільших схем виведення коштів в офшори, безумовно, немає нічого поганого.

І представники українського “білого” малого бізнесу готові підтримати всі “руху” в цьому напрямку.

Але, як підкреслив президент Української Бізнес Асоціації Володимир Чеповий, законопроект # 7142, як і ряд інших проектів, пропонованих до розгляду в пакеті з ним, є ініціативою самого бізнесу.

Підприємці пропонують державі заходи, які повинні допомогти вивести економіку з “тіні”. Тобто законопроект аж ніяк не суперечить іншим ініціативам “обілення” економіки, а лише доповнює їх. “Ми вже звикли контрабанду називати бізнесом.

Але потрібно пам’ятати, що кожна гривня в “тіні” породжує 10 гривень чорної готівки, який буде душити білий бізнес.

Законопроект спрямований на захист вітчизняних товаровиробників, у яких достатньо коштів для інвестування в економіку. Потрібно лише видалити тіньові схеми і створити сприятливий клімат.

Запропоновані заходи передбачають достатній люфт, щоб вдарити тільки по контрабанді і залишити поза увагою малий і середній бізнес “, – зазначив Володимир Чеповий.

Іншими словами, є розрахунки, що показують невелику частку ФОП в тіньовій економіці. Але немає розрахунків, які показують ефект від відмови від тіньових схем, які використовуються ФОП на спрощеній системі оподаткування.

Ліквідація цих схем дасть дорогу білому бізнесу, який повністю сплачує податки і наповнює державний бюджет. Ось тоді по зростанню відрахувань і стане видно справжня величина проблеми.

Позиція профільного Комітету Верховної Ради

p 23Ніна Южаніна, народний депутат, голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики

– Законопроект # 7142 ще не розглядалося на засіданні Комітету і, відповідно, ми ще не сформували зауваження і пропозиції до нього.

Я готова підтримати будь-які розумні заходи, спрямовані на детінізацію економіки та принципово перебуваю на стороні авторського колективу. Але після того, як я ознайомилася з текстом документа, хочу зазначити, що, на мій погляд, є ряд моментів, які потребують серйозного доопрацювання.

По-перше, кілька непереконливою виглядає аргументація необхідності для підприємців на спрощеній системі оподаткування ведення обліку на основі первинних документів за 1095 днів.

Такий стан може створити ряд серйозних колізій і значно ускладнити роботу малого бізнесу.

По-друге, я звернула увагу на можливість двоякого прочитання норми про обов’язкове застосування РРО для окремих магазинів, розташованих на площі від 150 кв.м, і магазинів в ТРЦ, розташованих на площі 100 кв.м.

Норму в її нинішньому вигляді можна трактувати і так, що будь-який підприємець, який працює на цій площі (а це може бути і оренда пари метрів для лотка з дрібним товаром), зобов’язаний встановити РРО.

І, нарешті, найголовніше. Заходи, пропоновані законопроектом, відносяться до компетенції уряду, а не Верховної Ради. У Кабінету міністрів достатньо повноважень для вирішення подібних питань і, більш того, рішення цих питань є його прямим обов’язком.

Знову-таки уряд має повноваження та інструменти контролю над дотриманням встановлених заходів, якими парламент не має і мати у своєму розпорядженні не може.

Позиція бізнесу

p 24Евгенія Бут, генеральний директор компанії “Амадео” (мережа ювелірних магазинів Pandora)

– З жалем можу констатувати, що на ринку України практично не залишилося ювелірних компаній, що працюють на загальній системі оподаткування. Майже весь вітчизняний ювелірний бізнес працює через ФОП з використанням спрощеної системи оподаткування.

Безумовно, спрощена система може цілком обгрунтовано використовуватися в ювелірному бізнесі. Наприклад, приватними ювелірами, оформленими як фізичні особи-підприємці та які виконують поодинокі недорогі індивідуальні замовлення.

Я допускаю, що оборот такого ФОП може бути 1 млн грн. в рік і навіть менше встановленої суми. Але не у випадку, коли мова йде про мережевих компаніях, які орендують торгові приміщення по 200 кв.м і більше і в найкращих і дорогих локаціях – популярних торгових центрах і магазинах в центральній частині міст.

Тільки за оренду цих площ таким підприємцям потрібно заплатити значно більші суми, ніж дозволений за законом оборот в 1 млн грн. на рік. Я вже не кажу про витрати на закупівлю товару, який відноситься до предметів розкоші і не може коштувати дешево.

Іншими словами, ювелірні компанії, які є юридичними особами, які працюють на загальній системі оподаткування, що відраховують всі податки в казну і використовують фіскалізований РРО, знаходяться в нерівних конкурентних умовах на цьому ринку.

Навпаки, ювелірний бізнес, який іде від податків через спрощену систему, замість фіскального чека видає покупцям так званий документ внутрішньої звітності (товарний чек).

Хоча при масштабах такого бізнесу витрати на касовий апарат, який коштує 4-14 тис.грн., Можна вважати несуттєвими. Покупці повинні розуміти, що такий документ ставить їх права під сумнів і фактично ні до чого продавця не зобов’язує.

При цьому якщо до тіньових ювелірам приходить перевірка, вони навіть не зобов’язані пред’являти якісь прибуткові (первинні) документи на свій товар, оскільки знаходяться на спрощеній системі оподаткування і звільнені від ведення документації.

Це дає їм можливість масово продавати контрабандну і контрафактну ювелірну продукцію.

Ми, як імпортери, всю продукцію з відповідними документами направляємо в Пробірну палату України. Пробірна палата підтверджує характеристики виробів і, в разі виникнення сумнівів, може провести експертизу.

Крім цього при всіх перевірках для нас, як для імпортерів, документами походження товару є інвойси від постачальника і ВМД (яку запитують контролюючі органи).

Подібна схема повинна бути і при локальних перевірках у ФОП. В даному випадку придбання товару у ПДВ-постачальника дозволить контролювати його походження і вести облік товарних запасів.

Позиція Державної регуляторної служби України

p 25Ксенія Ляпіна,
голова Державної регуляторної служби України

– Законопроект # 7142 робить черговий крок на шляху до повного руйнування спрощеної системи оподаткування, вихолощування безпосередньо самої ідеї, яка закладалася в неї свого часу і полягала в тому, щоб надати можливість дрібним суб’єктам господарювання здійснювати підприємницьку діяльність з найменшими витратами, зокрема, ведення обліку.

За наявними підрахунками, тільки за перший рік впровадження норм проекту витрати малого бізнесу на виконання його вимог складуть не менше 15 млрд грн.

Витрати на обов’язкове ведення “Книги обліку доходів і витрат” за видатками складуть від 13,5 млрд грн. Тобто новий формат обліку витрат на підставі первинних документів створює величезну хвилю додаткової роботи і бюрократії, а на обсяг оподаткування ніяк не впливає.

Оподаткування таких суб’єктів господарювання залежить від доходів, облік яких і так ведеться.

Різке збільшення фінансового навантаження суб’єктів малого підприємництва призведе до масового закриття бізнесу, зростання безробіття і соціальної напруги в суспільстві і, як наслідок, до соціально-політичного вибуху.

Серед іншого проект містить положення, що передбачають встановлення обмежень для ФОП, які продають технічно складні побутові товари та ювелірні вироби.

Ці положення спрямовані на лобіювання інтересів великого бізнесу і можуть бути інструментом знищення конкуренції з боку малого бізнесу.

ГРС просить народних депутатів прийняти до уваги позицію Служби при подальшій роботі над проектом # 7142.

Позиція бізнесу

p 26Геннадій Вербиленко,
голова наглядової ради компанії Comfy

– На мій погляд, ми маємо справу з системним явищем – спрощена система використовується великим бізнесом для ухилення від оподаткування. І це дуже великий бізнес.

В останні роки державі вдалося досягти відчутних успіхів у боротьбі c так званими “майданчиками”, “скрутками”, фіктивним поверненням ПДВ тощо., Через які тіньовий бізнес оптимізував податки. Але ті схеми були складніше і ризикованіше.

Всі ці майданчики були неможливі без корупційної складової – УКРІНФОРМ прекрасно знала про їх існування і в будь-який момент могла “накрити” будь-яку з них, пред’явивши претензії підприємствам, які з ними працювали.

Таким чином корупційна державна машина заганяла бізнес на майданчики, фактично саджаючи підприємства на гачок, за який можна було смикнути в будь-який момент.

Коли ці схеми стали занадто ризикованими, бізнес знайшов можливість відходу від податків через спрощене оподаткування. І це просто приголомшлива схема. Можна заявити, що виторг в магазині менше 1 млн грн., І взагалі не показувати оборот, не вести документацію.

При роботі через “площадки” все одно потрібно було показати оборот. Оптимізація відбувалася за рахунок завищення цін.

При цьому псевдозахисників малого бізнесу та інтересів споживача наполегливо просувають думку, що РРО потрібен виключно для податкових органів. “Сірий” товар нібито дешевше, а впровадження РРО призведе до підвищення цін.

Насправді ці мантри проголошують ті, хто є частиною цієї тіньової економіки. Ціни на товари встановлює ринок, і ціни у білих продавців техніки такі ж, як і в тіньовому сегменті, адже покупець не заплатить більше, навіть якщо розумітиме, що купує у порядного продавця.

І різниця тільки в розмірі відрахувань до бюджету. Проблема тут мультиплікується: тіньова економіка не дає податкових надходжень сама по собі та ще й тисне на білий сегмент, що також знижує його фінрезультат і, як наслідок, зменшує податкові надходження.

Джерело: business.ua

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *