Касовий апарат виведе з тіні ринок складної техніки!

Оприлюднено Оприлюднено в Uncategorized

19 грудня Коалізація “За Детінізацію Економіки” провела під комітетами Верховної Ради України акцію на підтримку законопроекту № 5132 з гаслами «5132 і PPO виведуть ринок електроніки з тіні», «Чесний бізнес наповнює бюджет, а контрабандисти техніки свої кишені!», «Українські депутати хочуть купувати контрабандний iPhone? ” з вимогою до парламентаріїв підтримати однойменний законопроект. Близько 300 учасників акції зібралися в цей день перед центральним входом в будівлю комітетів Верховної Ради. Вони заявили про підтримку пропозиції Комітету ВР України з питань податкової та митної політики про зобов’язання підприємців, які торгують складною технікою, що вимагає гарантійного ремонту, використовувати касові апарати (PPO).

– У 2017 році Україна зіткнеться з низкою серйозних викликів, які ставлять під сумнів її державну стійкість: геополітичні фактори, можливе зменшення зовнішньої підтримки України, скорочення експорту, втрата інвестиційної привабливості, – зазначив заступник голови правління Коаліції “За Детінізацію Економіки” Олександр Громико. – Сукупність цих та інших чинників ставить ключове питання – за рахунок яких ресурсів Україна в принципі має намір вижити в умовах поглиблення глобальної кризи? Відповідь на це питання є – Україна має внутрішні резерви в формі тіньової економіки, яка за підрахунками зарубіжних і українських експертів становить 50- 60%.

Учасники мітингу під комітетом ВРУ заявили, що рекордними темпами зростає розмір тіні на ринку складної техніки. Каталізатором виступає той факт, що для ФОПів першої та другої групи, які торгують технікою в магазинах, на ринках і в онлайн, створені пільгові умови. Але використовують цю можливість собі на благо і великі продавці складної техніки. Вони залучають для оптимізації податків десятки, а в деяких випадках і сотні ФОПів і через них ведуть діяльність від імені одного магазину. Склалася ситуація, коли в деяких групах товарів до 60% ринку складної техніки знаходиться в тіні: техніка ввозиться контрабандним шляхом, без декларування, нібито для особистих потреб, а далі реалізується через продавців, не всі з яких є чесними платниками податків. Фактично після введення в дію положень законопроекту № 5132 контрабанда і сірий імпорт втратять сенс, оскільки касовий апарат поставить на облік продажу в цьому секторі ринку.

– Закон 5132 істотно ускладнить життя тільки тим, хто ввозить нелегальний, сірий або чорний товар і знеструмить кеш-підживлення їх покровителям при владі. Важливо відокремити тих хто виживає, завдяки єдиному податку, від тих хто зловживають ним!, – вважає Дмитро Дерев’янко, директор Асоціації виробників. – Чи можна назвати малим бізнес, який продає айфони по 30 тис. грн.? Ні! Просто недобросовісний великий бізнес не хоче платити в бюджет і печаткою ФОП-а сором’язливо прикривається від податкової!

На мітингу не раз звучали заклики до влади звернути увагу на те, що РРО на складні побутові товари – це пряме наповнення бюджету України. На думку учасників акції, в 2015 році держбюджет недоотримав близько 15 -20 млрд. гривень через тіньовий ринок. Ці кошти зараз підтримують корупцію, а могли б зміцнювати державність країни. При введенні РРО побутова техніка і електроніка не подорожчають, а от доходи від її продажу за допомогою РРО будуть повернуті людям у вигляді виплат з держбюджетів: пенсій, зарплат лікарям і вчителям, підтримку Національної поліції і збройних сил України.

Символом контрабанди на акції в підтримку 5132 став музичний інструмент – контрабас як повноцінний учасник акції і синонім цього явища: під вправними руками віртуозного виконавця він відгукувався на всі слогани мітингувальників, “сумував”, почувши сумну статистику, або заливався бас реготом на їхні вимоги.

– Сьогодні одна з ключових проблем України – контрабанда, є тим фактором, який ставить під загрозу існування держави, оскільки там крутяться мільярди, а може і десятки мільярдів доларів, що не дозволяє державі ефективно виконувати навіть базові функції, – резюмував Олександр Громико. – При цьому контрабанда і схеми б’ють по компаніям, які ведуть бізнес «в білу», тобто сплачують податки в бюджет.

Учасники акції повідомили, що сьогодні є бачення, як вирішити питання з вартістю касового апарату: згідно прийнятого в першому читанні ВРУ законопроекту №4117 смартфон і планшет можуть стати РРО для чесних підприємців і видавати фіскальний чек. В даний момент робочими групами при профільному комітеті ВРУ ведеться обговорення технічних деталей новинки, можливість безкоштовного користування такою програмою для підприємців і відсутність монополії на подібну послугу. У Коаліції “За Детінізацію Економіки» впевнені, що складність ситуації в якій опинилася Україна, вимагає радикальних кроків щодо детінізації, оскільки від економічного колапсу постраждають всі. При цьому великий і дрібний бізнес мають загальну проблему у формі потужного фіскального тиску з боку держави, яке сприяє відходу значної кількості підприємців в тінь. Тому має сенс не тільки боротьба за детінізацію економіки, а й вироблення спільних позицій з боку крупного, середнього і дрібного бізнесу щодо податкової політики держави.

З появою некорумпованої фінансової поліції обов’язково необхідно ліквідувати податкову міліцію і економічні департаменти в інших силових структурах, які найчастіше перевіряють і “жахають” бізнес такі як ВБЕЗ, ВБОЗ, СБУ, Прокуратура або різко обмежити статті за якими вони мають право перевіряти бізнес!

Довідка: У 2015 році загальний обсяг ринку товарів побутової техніки та електроніки України становив понад 53 млрд. гривень. При цьому галузь на 95% заповнена імпортними товарами. Законопроект “Про внесення змін до Податкового кодексу України” був проголосований Верховною Радою в першому читанні 6 грудня 2016 року. Пропозиції Комітету ВР України з питань податкової та митної політики зобов’язують підприємців, які торгують складною технікою, що вимагає гарантійного ремонту, використовувати касові апарати (PPO). Поняття “складна техніка” згідно з постановою КМУ № 506 – це світильники, чайники, частково запчастини для ТЗ, інструменти, електрозапчастини, слухові апарати та багато іншого.

У 2016 році Меморандум Коаліції «За Детінізацію Економіки» підтримали Українська асоціація виробників, Асоціація українських імпортерів побутової техніки, Українська фруктова компанія, Українська бізнес асоціація, Турецько-український союз підприємців і промисловців, Аптечна професійна асоціація України, Асоціація підприємств інформаційних технологій України. На початку грудня Коаліція через звернення до Президента України та керівників усіх гілок влади підтримала закон про внесення змін до Податкового кодексу України №5368.

ФАКТ-лист

Все більше українських експертів говорять про те, що сформована в Україні модель держави і економіки в нинішньому вигляді нежиттєздатна, оскільки різко змінилися зовнішні і внутрішні чинники, що дозволяли підтримувати її в більш-менш у стабільному стані. Наведемо кілька з них.

У 2017 році Україна зіткнеться з низкою серйозних викликів, які ставлять під сумнів її державну стійкість. Зовнішня підтримка України істотно зменшиться через політику нової адміністрації США. Крім того, результати президентських виборів у Франції в квітні і парламентських в Німеччині восени 2017 року можуть ще в більшій мірі посилити проблему зменшення зовнішньої підтримки Україні, яка критично важлива для її стабілізації в умовах конфлікту з Росією.

За три роки Україна втратила половину свого експорту (близько 30-35 млрд. доларів). За підсумками 9 місяців 2016 року обсяг експорту з України скоротився на 8,7% або на 2,47 млрд. доларів США. Негативне сальдо торгового балансу України склало за 9 місяців 1,7 млрд. доларів. Фактично його вдавалося перекривати за рахунок кредитів з боку МВФ, США і ЄС. Однак наступного року отримати кредити буде складніше, якщо взагалі можливо, а Україна повинна буде виплатити близько 4 млрд. доларів боргу. Україні доведеться брати їх із золотовалютних резервів, які й без того невеликі (близько 15 млрд. доларів). Українські експерти вказують, що якщо Україна виплатить борги, то залишиться близько 8 млрд. доларів, з яких в розпорядженні – тільки 2 млрд. доларів. Це критично мало на випадок коливань курсу гривні та інших потреб держави.

Ситуація поглиблюється за рахунок важкої демографічної ситуації. За оцінкою відомого українського економіста Еріка Наймана, сьогодні в продуктивних секторах економіки в Україні працює лише 10,2 млн. чол. або тільки кожен четвертий українець. При цьому в Україні проживає понад 12 млн. пенсіонерів, які отримують пенсії з Пенсійного фонду та трансфертів з бюджету. Діра в Пенсійному фонді України становить 150 млрд. гривень і розширюється з кожним роком. Якщо уряд прийме рішення про збільшення мінімальних пенсій, то дефіцит виросте пропорційно.

При цьому, робоча сила продовжує бігти з України. Тільки в 2015 році Польща дала понад 700 тис. дозволів на роботу для українців, а за півроку 2016 року – більш 600 тис.! Таким чином, ми маємо ситуацію, коли робочої сили все менше, вона все більш низької якості, а кількість пенсіонерів постійно збільшується, що поглиблює фіскальну кризу.

Тут ми навіть не згадуємо зовнішній тиск з боку Росії, який викликав різке зростання витрат на силовий блок, що досягло вже 5% від ВВП. Сукупність цих та інших чинників ставить ключове питання – за рахунок яких ресурсів Україна в принципі має намір вижити в умовах поглиблення глобальної кризи?

Відповідь на це питання є – Україна має внутрішні резерви в формі тіньової економіки, яка за підрахунками зарубіжних і українських експертів складає 50-60%. Якщо ВВП України становить 85 млрд. доларів, то ще 85 млрд. знаходиться в тіні. Якщо навіть половина тіньової економіки в Україні буде виведена на світло, то держава отримає величезні резерви, які можна буде направити на стабілізацію ситуації, модернізацію економіки і державних інститутів. Якщо Україна не зробить кроки в бік встановлення збалансованості то колапс може статися вже в 2017 році.

Таким чином, сьогодні одна з ключових проблем України – контрабанда, є тим фактором, який ставить під загрозу існування держави, оскільки там крутяться мільярди, а може і десятки мільярдів доларів, що і не дозволяє державі ефективно виконувати навіть базові функції. При цьому контрабанда і схеми б’ють по компаніям, які ведуть бізнес «в білу», тобто сплачують податки в бюджет.

Саме тому ряд профільних Асоціацій в Україні в 2016 році створили «Коалізацію за Детінізацію Економіки» (bc-ua.org), яка підтримує внесення доповнень до законопроекту № 5132 “Про внесення змін до Податкового кодексу України”, прийнятого Верховною Радою в першому читанні 6 грудня 2016 року. Пропозиції Комітету ВР України з питань податкової та митної політики полягають в зобов’язанні підприємців, які торгують складною технікою, що вимагає гарантійного ремонту, використовувати касові апарати (PPO).

19 грудня «Коалізація за Детінізацію Економіки» провела під Верховною Радою України акцію на підтримку законопроекту № 5132. Учасники мітингу під комітетом ВРУ заявили, що рекордними темпами зростає розмір тіні на ринку складної техніки. Каталізатором виступає той факт, що для ФОПів першої та другої групи, які торгують технікою в магазинах, на ринках і в онлайні, створені пільгові умови. Але використовують цю можливість собі на благо і великі продавці складної техніки. Вони залучають для оптимізації податків десятки, а в деяких випадках і сотні ФОПів і через них ведуть діяльність від імені одного магазину. Склалася ситуація, коли в деяких групах товарів до 60% ринку складної техніки знаходиться в тіні: техніка ввозиться контрабандним шляхом, без декларування, нібито для особистих потреб, а далі реалізується через продавців, не всі з яких є чесними платниками податків. Фактично після введення в дію положень законопроекту № 5132 контрабанда і сірий імпорт втратять сенс, оскільки касовий апарат поставить на облік продажу в цьому секторі ринку. Крім того, згідно з прийнятим в першому читанні ВРУ законопроекту №4117 смартфон і планшет можуть стати РРО для чесних підприємців і видавати фіскальний чек. В даний момент робочими групами при профільному комітеті ВРУ ведеться обговорення технічних деталей новинки, можливість безкоштовного користування такою програмою для підприємців і відсутність монополії на подібну послугу. У «Коаліції за Детінізацію Економіки» також упевнені, що складність ситуації, в якій опинилася Україна, вимагає радикальних кроків на детінізацію, оскільки від економічного колапсу постраждають всі. При цьому великий і дрібний бізнес мають загальну проблему у формі потужного фіскального тиску з боку держави, яке сприяє відходу значної кількості підприємців в тінь. Тому має сенс не тільки боротьба за детінізацію економіки, але вироблення спільних позицій з боку крупного, середнього і дрібного бізнесу щодо податкової політики держави.

Джерело ЦЕНЗОР.НЕТ

Loading Facebook Comments ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *